Bu sayfa arşiv amaçlı olup güncel olmayan bilgiler içerebilir.
Güncel bilgiler için lütfen neu.edu.tr adresindeki yeni internet sayfamızı ziyaret ediniz.

Etkinlikler

Bölümler | Fakülte Sayfası | Akademik Kadro l Uygulama Merkezleri l Fakülte Kurulu l Disiplin Kurulu | Neden İletişim Fakültesi ? | Aday Öğrenciler | Üyelikler | Etkinlikler | Kaynakça | Ödüller | İletişim Araştırmaları Merkezi | Çalıştaylar

13 Ekim 2013 - 13 Ekim Birleşmiş Milletler Dünya Afet Risklerini Önleme Günü resim sergisi açıldı

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’nin Milli Eğitim Bakanlığı ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı işbirliğiyle “13 Ekim Birleşmiş Milletler Dünya Afet Risklerini Önleme Günü” kapsamında düzenlediği resim yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı yapıldı.

YDÜ İletişim Fakültesi’nde düzenlenen ödül töreni sonrasında ise sergi açılışı yapıldı.

Sergi açılışına Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Başkanı ve Yüksek Öğretim, Planlama Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, Sivil Savunma Teşkilat Başkan Yardımcısı Ayhan Beler, Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Onursal Başkanı Türkay Akpınar, Sivil Savunma Uzmanı Önder Yalçın, Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi As Başkanı Doç. Dr. Ahmet Adlıer, Savunma Koordinatör Vekili Ali Gürtekin ve Yakın Doğu Üniversitesi Iletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gökçe K. Şekeroğlu, öğrenciler ve veliler katıldı.

5-8 ve 9-11 yaş grubu olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmada ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan resimler 3 hafta boyunca YDÜ İletişim Fakültesi giriş salonunda sergilenecek.

KKTC genelinde 38 ilkokul öğrencilerinin katılımıyla toplam 1808 adet resmin yarıştığı yarışmanın değerlendirmesi, 9 Ekim günü KKTC üniversite temsilcilerinden oluşan 7 kişilik seçici kurul tarafından yapıldı.

Ödül töreninin başında Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Başkanı ve Yüksek Öğretim, Planlama Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş açılış konuşmasını gerçekleştirirken, heyecan verici bir gün yaşadıklarını beliritrken, konuyla ilgili bilincin önemine dikkat çekti ve tüm katılımcılarla yarışmaya katkı koyanlara teşekkür etti.

Prof. Dr. Gökçekuş, Uluslararası Arama Kurtarma Konseyi’nin 2012 yılında 20 ülkeden 30 üniversite rektörünün katılımıyla kurulduğunu dile getirirken, amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Gökçekuş konuşmasının ardından yarışmaya en yoğun katılımı sağlayan Yakın Doğu İlkokulu, Yenierenköy İlkokulu ve TED Kuzey Kıbrıs Koleji’ne a plaketlerini takdim etti.

Yarışmada 1, 2 ve 3.’lik alan çocuklara ödül olarak tablet verilirken, mansiyon alanlara ise i-Pod hediye edildi.

Yarışmanın 5-8 Yaş Grubunda 1.’lik ödülü Yakın Doğu İlkokulu öğrencisi İbrahim Kayra Kaplan’a, 2.’lik ödülü Yakın Doğu İlkokulu öğrencisi Ahmet Davutoğlu’na; 3.’lük ödülü ise Yakın Doğu İlkokulu öğrencisi Afet Dağaşanlar’a Sivil Savunma Teşkilat Başkan Yardımcısı Ayhan Beler tarafından verildi.

Yarışmanın 5-8 Yaş Grubunda Yakın Doğu İlkokulu öğrencisi Hasan Akmandor ; Yakın Doğu İlkokulu öğrencisi Yağmur Akgör; Yeniboğaziçi İlkokulu öğrencisi Kumray Diran ve 9 Eylül İlkokulu öğrencisi Yulin Koçmarlı’ya mansiyon ödülü ise Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Onursal Başkanı Türkay Akpınar tarafından verildi.
Yarışmanın 9-11 Yaş Grubunun Birincilik-İkincilik ve Üçüncülük Ödülleri için ise sırasıyla Yeniboğaziçi İlkokulu öğrencisi Songül Vadeoğlu; 9 Eylül İlkokulu öğrencisi Ayşe Çemendar ve Alsancak İlkokulu öğrencisi Esra Nur Kuzhan’a ise ödülleri Sivil Savunma Uzmanı Önder Yalçın tarafından verildi.

Yarışmanın 9-11 Yaş Grubunun Mansiyon Ödülleri’ne ise Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi As Başkanı Doç. Dr. Ahmet Adlıer tarafından verilirken, ödüle Yakın Doğu İlkokulu’ndan Özlem Çakıcı; Sude Durmaz, Nazım Ergin, Şehit Yalçın İlkokulu’ndan Mustafa Savran ise layık görüldü.

Ödül dağıtımından sonar resimleri sergilenmeye hak kazanan katılımcılara ve yarışmaya emeği geçenlere katılım belgeleri verildi ve sergi açılışı gerçekleştirildi.

BM Dünya Afet Risklerini Önleme Günü kapsamındaki etkinlikler devam ediyor

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi, YDÜ’nün ev sahipliğinde “BM Dünya Afet Risklerini Önleme Günü” kapsamındaki etkinliklerine devam ediyor.

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı işbirliğiyle “BM Dünya Afet Risklerini Önleme Günü” kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi.

“BM Dünya Afet Risklerini Önleme Günü” kapsamındaki etkinlikler açılan resim sergisi ve ödül töreniyle başlamış, aynı gün düzenlenen ve Konsey Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş başkanlığında yürütülen basın toplantısıyla devam etmişti.

Etkinliğin son ayağı olan “Doğal Afetler” konulu panel ise 25 Ekim 2013 Cuma günü yine Yakın Doğu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek.

25 Ekim Cuma günü saat 15:00’da YDÜ İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da başlayacak panelde, konuşmacı olarak KKTC üniversitelerinden değerli öğretim elemanları yer alacak. Doç.Dr. Biran Mertan, Uz. Psikolog Uğur Maner, Yrd. Doç. Dr. Bertuğ Akıntuğ, Öğr. Gör. Emete Gözügüzelli ve Öğr. Gör. Şerife Özbiler “Doğal Afet Riskleri”,“Doğal Afet Zararları”, “Doğal Afet Sonrası Toplum Psikolojisi” gibi konuları tartışacak. Panelin başkanlığını Doğu Akdeniz Üniversitesi temsilcisi Öğr. Gör. Tuncer Tuncergil yapacak.

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’nin (UUAKK) Yakın Doğu Üniversitesi Temsilcisi olan ve panel organizasyonunu üstlenen Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Fakültesi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, UUAKK ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı işbirliğinde gerçekleşecek panele herkese açık olduğunu vurguladı.

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğretim elemanları Alashia sergisinde

İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğretim elemanları geçtiğimiz Mayıs ayında İzmir Sanat Bienali kapsamında davet edilen Kıbrıslı sanatçılar arasında yer almış ve “ALASHIA” isimli sergide çalışmaları sergilenmişti. Serginin büyük beğeni toplaması nedeniyle 25 Ekim Cuma günü 18:00’da Rauf Denktaş Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde bu kez de Kıbrıslı sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

İletişim Fakültesi’nden Yrd .Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, Öğr. Gör. Eser Keçeci ve Öğr. Gör. Gamze Anıl’ın toplam 10 adet çalışmasının sergileneceği “ALASIA” sergisinde; Aşık Mene, Ayhatun Ateşin, Emel Samioğlu, Emin Çizenel, Feridun Işıman, Güner Pir, Hikmet Uluçam, İlkay Önsoy İnci Kansu , İsmet Tatar, Mustafa Öztunç, Nurtane Karagil, Özden Selenge, Özge Refik Kutsay, Pembe Gaziler, Pınar Yeşilada, Ruhiye Onurel (Roş), Şifa Alpakon, Vedia Okutan Gaydeler gibi K.K.T.C.’nin sanat alanında yetkin önemli isimler de yer alıyor.

KKTC Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı ile Kültür Dairesi’nin katkılarıyla açılacak sergi 25 Kasım tarihine kadar izlenebilecek.

YDÜ 8. Uluslararası Fotoğraf Günleri devam ediyor

Yakın Doğu Üniversitesi’nin kuruluşunun 25. yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, 8. Fotoğraf Günleri ikinci günün de de devam ederek bildirilerin arkasından değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Handan Dayı, Esra Tolga, Zaliha İnci Karabacak, Ozan Bilgiseren, Mehmet Gökyiğit, Birsel Matara bildirilerini sunarken, “Algısal Değişim ve Fotoğraftan” , “Reklam Fotoğraflarında QR Kod Kullanımı” konusuna kadar birçok konuda bilgiler sundular.

8. Fotoğraf Günleri kapsamında Girne bölgesine ziyaret gerçekleştiren sanatçılar, gezi öncesi YDÜ TV mikrofonların açıklamalarda bulundular.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Organizasyon Üyesi Gazi Yüksel, fotoğraf günlerinin her yıl gelişerek uygulamaya devam ettiklerini belirtirken, başarılı bir şekilde bitirmekten dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti.

Yüksel, sekizincisi düzenlenen fotoğraf günlerini diğerlerinden farklı bir şekilde konulu yaptıklarını kaydederken, Nisan 2015’te yapılacak olan 9. Fotoğrafçılık Günleri için konu önerisi de almış olduklarını vurgulayarak katılan herkese teşekkürlerini sundu.

Bayhan Özdemir, Yakın Doğu Üniversitesi’nin düzenlediği fotoğraf günlerini takip ettiğini belirtirken, bu kez “değişim” teması altından düzenlenmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Zaliha İnci Karabacak, Fotoğrafçılık Günleri ile ilgili yaşadığı duyguların daha farklı olduğunu belirtirken, Kıbrıs ile olan ilişkisinin diğer sanatçılardan farklı olduğunu 1999 yılından beri Kıbrıs’a sürekli gelip gittiğini dile getirdi.

Ozan Bilgisever ise, daha önce fotoğraf günlerine katılmış olduğunu kaydederken, geçmiş yıllara göre giderek daha tematik olmasından dolayı rafine olduğunu gördüğünü, daha önceki sergilerin daha kalabalık kitlelere hitap ettiğini ancak bu yılki serginin tek başlık altında toplandığı için daha zor olduğunu belirtti.

YDÜ 8. Avrupa Barış Araştırmaları Konferansında temsil edildi

Avrupa Barış Araştırmaları Merkezi (The European Peace Research Association - EUPRA) Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı Uluslararası 8. Avrupa Barış Araştırmaları Konferansını ‘Barış ve Kıbrıs’ başlığı altında gerçekleştirdi.

Avrupa’nın yanı sıra pek çok ülkenin çeşitli üniversitelerinden gelen katılımcılar ve gazetecilerle birlikte üç gün süren konferansta, üniversitemiz adına İletişim Fakültesi öğretim görevlilerinden Dilan Çiftçi ‘Kuzey Kıbrıs’ta Barış Gazeteciliği’ konulu araştırmasıyla konferansa konuşmacı olarak katıldı.

YDÜ 25. Yılında TRT spikerlerini ağırladı

Yakın Doğu Üniversitesi Mezunlarla İletişim Ofisi 25. yıl etkinlikleri kapsamında, TRT spikeri, eğitimci-yazar Hakan Urgancı ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin ünlü mezunlarından TRT haber spikeri ve editörü, ressam Çağatay Gökmen’i ağırladı.
TRT’nin başarılı spikerleri Çağatay Gökmen ve Hakan Urgancı’nın bilgi ve tecrübelerini aktardığı söyleşi ile atölye çalışması öğrencilerden büyük ilgi gördü. Söyleşi sonunda, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çiftçi tarafından, 25. yıl etkinliklerine katkıları dolayısıyla Çağatay Gökmen ve Hakan Urgancı’ya plaket takdim edildi.

“Yakın Doğu Üniversitesi’nde aldığım eğitim bana çok şey kattı”
Çağatay Gökmen, 1990 yılında üniversiteye başladığını ve o yıllarda bin civarında öğrencisi olan Yakın Doğu Üniversitesi’nin bugün yirmi iki bini aşan öğrencisi olduğunu ifade ederek, “üniversitemin bugün geldiği nokta beni çok gururlandırdı. Üniversitemizi güzel noktalara taşımayı bir görev edindik ve bu sorumlulukla bugün burada sizlerleyiz. Biz Kurucu Rektörümüz Dr. Suat Günsel’e inandık ve bu inançla başarılı olmayı amaç edindik. Yakın Doğu Üniversitesi’nde aldığım eğitim bana çok şey kattı. Değerli hocalarımızdan çok iyi eğitimler aldık” açıklamasında bulundu.

Etkili bir söyleşi ve atölye çalışması gerçekleştirdiklerini dile getiren Gökmen, spikerin dünyasından yayıncılığın nasıl olduğu konusuna özellikle vurgu yaptı.

“Muhteşem bir hastane, muhteşem bir üniversite Suat hocayı kutluyorum”
TRT’nin başarılı isimlerinden eğitimci-yazar Hakan Urgancı, karizmatik liderin sırlarını, kendinden emin görünmenin püf noktalarını paylaşarak bol kahkahalı ve etkili bir söyleşi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Urgancı, “Kıbrıs’a ilk defa gelmiyorum ama Yakın Doğu Üniversitesi’ne ilk defa geliyorum. Eğitimci rolümle burada olmak büyük bir şans. Burası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğine ışık tutan çok değerli bir eğitim kurumudur” dedi.

Özellikle Dr. Suat Günsel’in karizmatik fikirlerinden çok etkilendiğini belirten Urgancı, “muhteşem bir hastane, muhteşem bir üniversite Suat Hoca’yı kutluyorum. Bu kadar büyük bir kampüs ve her alanda eğitim veren bir üniversite beklemiyordum. Özellikle yabancı uyruklu öğrencilerin çokluğu beni şaşırttı. KKTC’de değil de bir başka kıtada gibi hissettim” dedi.

Atölye çalışmasının sonunda, Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap’ın da katılımıyla, Çağatay Gökmen ve Hakan Urgancı tarafından öğrencilere katılım sertifikaları verildi.

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Asmaaltı Yayalaştırma Projesi’nde

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi – Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü, EMAA (Avrupa Akdeniz Sanat Merkezi) ve LTB (Lefkoşa Türk Belediyesi) işbirliğiyle “Asmaaltı Yayalaştırma Projesi “ kapsamında yer aldı.

29 Kasım 2013 Cuma günü LTB’nin Asmaaltı Yayalaştırma Projesi kapsamındaki bölgeyi ilk kez trafiğe kapatması dolayısıyla düzenlenen etkinliğe Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü, EMAA kanalıyla belediyeden davet alarak, “Sokaklar Çocukların-Çocuklar Sokakların” temasını öğrenci ve öğretim elemanlarıyla görsel bir sunum eşliğinde sokağa taşıdı. Bölümün ikinci sınıf öğrencilerinden oluşan 10 kişilik (Dila Çakar, Aslı Demirel, Mustafa Yeşillik, Özkan Güden, Buğra Aşçı, Burcu Canbulat, Ahmet Ruso, Sedef Abacı, Tolunay Atalay, Nijat Özbener) grup, Öğretim Görevlisi Eser Keçeci’nin yürüttüğü İllüstrasyon dersinde başlattıkları projelerini, stencil tekniğiyle görselleştirerek sokağı sergi mekanı olarak kullandılar.

Proje için belirlenen Kumarcılar Hanı çevresinde yer alan Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencilerinin çalışması, dükkan sahipleri ile bölgeden geçen yayaların beğeni ve ilgisini topladı. İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gökçe K- Şekeroğlu “geçtiğimiz yıl öğrenci projelerini yalnızca klasik sergi salonlarında değil, kampüste yer alan ve geniş bir öğrenci kitlesinin uğrak yeri olan kafelerde sergiledik. Böylece sanat-tasarım-iletişim üçlüsünün daha fazla kitleyle buluşmasını sağladık. Asmaaltı Yayalaştırma Projesi’nde yer alan çalışma, altı saat süren üretim aşamasının izlenebilmesi ve konu çerçevesinde halkla bire bir iletişim kurulabilmesi adına da oldukça başarılı geçti. İletişim Fakültesi’nin bu tür sanat-tasarım-iletişim etkinlikleri ileriki aylarda da sürdürülecek” dedi.

Kinetik Tipografi Sunumu gerçekleştirildi


Yakın Doğu Üniversitesi 25. yıl etkinlikleri kapsamında, Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü yarı zamanlı öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Özden Pektaş Turgut, 6 Aralık 2013 Cuma günü “Kinetik Tipografi” isimli sunumu gerçekleştirdi.

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özden Pektaş Turgut’un İletişim Fakültesi’nde yer alan sunumuna tasarım eğitimi alan İletişim Fakültesi öğrencileri ve dıştan katılımcılar ilgi gösterdiler.

Kinetik Tipografiyi temelinde hareketli / dinamik yazı olarak açıklayan Turgut, geçmişten günümüze bu oluşumun gelişim ve değişim sürecini anlattı. Özellikle son dönemlerin kamu spotları, reklam filmleri, tanıtım filmleri ve jeneriklerinde popüler bir uygulama olarak tercih edilmesinin nedenini ise; kolay anlaşılır, akılda kalıcı ve çabuk tüketilebilir olması olarak açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık seçimlerinde de tercih edildiğini ve etkili sonuçlar ortaya koyulduğunu dile getiren Turgut, kinetik tipografi uygulamalarının Avrupa ülkelerinde de yaygın olarak kullanıldığını ancak Türkiye’deki kullanımının henüz aynı seviyede olmadığını vurguladı.

Kinetik tipografide olmazsa olmazları yazı, renk, estetik bütünlük ve ses-müzik olarak sıralayan Turgut, tüm bunların özgün bir fikir ve anlatım diliyle bütünleşememesi durumunda hedefine ulaşamayan bir çalışma olarak kaybolup gideceğinin altını çizdi. Sunum, Turgut’un Türkiye ve dünyadan derlemiş olduğu başarılı örneklerin izlenmesiyle son buldu.

YDÜ İletişim Fakültesi Aytekin Çakmakçı'yı ağırladı

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da Türk Sineması’nın duayenlerinden Aytekin Çakmakçı’yı ağırladı.

Gerçekleşen söyleşiye Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gökçe Şekeroğlu, Radyo TV Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap açılış konuşmasını yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Kasap, Medya Çalıştayı’nı uluslararası bir boyuta taşımak için “uluslararası” olarak anmayı tercih ettiklerini ve bununla bir başlangıca yöneldiklerini, bu etkinliğin İletişim Fakültesi’nde dört bölümün ortak bir şekilde daha büyük ölçüde organize edilebilme açısından alan profesyonelleriyle bir araya gelmesi ve bu işin sektörü olan, icra edici profesyonelleri ağırlamak istediklerini belirtti.

Bu alanlarla ilgili daha fazla bilgiler alınmasını, sektörün yan alanlarıyla ilgili soruların sorulmasını, motivasyonun arttırılmasının amaçları doğrultusunda açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Kasap, bu yüzden profesyonelleri ağırlamaya devam edeceklerini ve Çakmakçı’ya sonsuz teşekkür dileklerini sundu.

Öğrencilerin hazırladıkları video anlatımlı sunumda Aytekin Çakmakçı’nın hayatından bilgiler, filmleriyle ilgili aldıkları ödül görüntüleri ve sinema kariyerine dair birçok başarı hikayesi anlatıldı.

Sunumun ardından sahneye çıkan Çakmakçı, Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’den sonra ikinci vatanı olduklarını belirterek sözlerine başladı.

Çakmakçı, bugüne kadar çektiği filmlerinden kamera arkası ve filmleri nasıl çektiğine dair bilgiler verirken, bunların yanı sıra, ara ara tahtaya çizdiği ders niteliğindeki teknik bilgilerle de öğrencileri aydınlattı.

YDÜ İletişim Fakültesi BRTK'yı ziyaret etti

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm öğrencileri Radyo Program Yapımı dersi kapsamında ve 50. yılı dolayısıyla Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nu(BRTK) ziyaret etti.

BRTK ziyareti, Yakın Doğu Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap ve Öğretim Görevlisi Sonay Darbaz eşliğinde gerçekleştirildi. BRTK Müdürü Mete Tümerkan tarafından da kabul edilen YDÜ İletişim Fakültesi grubu, BRTK bünyesinde yer alan radyo ve TV stüdyolarını da ayrıntılı inceleme fırsatı buldular.

Radyo Program Yapımı dersi kapsamında yapılan teknik gezide Yakın Doğu Üniversitesi Ögretim Görevlisi ve aynı zamanda Bayrak Radyosu Müdürü Sonay Darbaz tarafından öğrencilere radyo stüdyoları hakkında bilgiler verildi.

Stüdyolarda gerçekleşen bilgilendirmenin ardından YDÜ öğrencilerini ağırlayan BRTK Genel Müdürü Mete Tümerkan, Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu hakkında bilgiler verirken, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Uluslararası arenada tanınma sorunu olan bir ülke için kitle iletişim araçlarının ne denli önemli olduğuna değinen Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap, 50 yıldır BRTK’nın Kıbrıs Türk’ünün sesi olmasının Kıbrıs Türk halkı için önemini vurguladı.

Ziyaret sırasında Radyo TV ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap, BRTK’nın 50. yılını kutlayarak Mete Tümerkan’a çiçek takdiminde bulundu. Tümerkan ise, YDÜ grubuna BRTK’nın 50. yılına özel basılmış dergilerden hediye etti.

YDÜ İletişim Fakültesi Pieter Verburg'u ağırladı

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi 25. yıl etkinlikleri ve II. Uluslararası Medya Çalıştayı kapsamında Görüntü Yönetmeni Pieter Verburg’u ağırladı.

Birçok kısa film, reklam filmi çekmiş ve aynı zamanda Kod Adı Venüs(Code Name Venus) filminin görüntü yönetmenliğini üstlenmiş olan Pieter Verburg, YDÜ İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da söyleşi gerçekleştirdi.

Yoğun ilgiyle karşılaşan Görüntü Yönetmeni Pieter Verburg, söyleşi öncesinde Kod Adı Venüs(Code Name Venus) filmi gösterimi yapıldı. Ardından Verburg, filmin yönetmeni Tamer Garip ile film üzerine söyleşi gerçekleştirdiler ve katılımcıların sorularını cevapladılar.

Etkinlik, Görüntü Yönetmeni Pieter Verburg, filmin yönetmeni Tamer Garip, filmin senaristi Emre Karahasan ve etkinlik boyunca simultane çeviri yapan Melis Menent’e katılım sertifikasının verilmesiyle son buldu.

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi