Bu sayfa arşiv amaçlı olup güncel olmayan bilgiler içerebilir.
Güncel bilgiler için lütfen neu.edu.tr adresindeki yeni internet sayfamızı ziyaret ediniz.

3. Uluslararası Fotoğraf Günleri (2003)

Yakın Doğu Üniversitesi’nin iki yılda bir gerçekleştirdiği fotoğraf günlerinin üçüncüsü
7-9 Mayıs 2003 tarihleri arasında üniversitenin Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde başarıyla gerçekleştirildi.

YDÜ 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri’ne Hollanda, Amerika, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katkı koyan fotoğrafçılar üç gün içerisinde 53 etkinliğe imza attılar.
Aynı salonda yer alan 23 sergi, sergi sahipleri tarafından kurdele yerine kullanılan film şeridinin aynı anda kesilmesiyle yapılarak ilginç bir açılış gerçekleştirildi....

YDÜ öğretim görevlisi ve araştırmacı-yazar Gazi Yüksel’in Kıbrıs Türk kadınının yemeni objesi eksenindeki hüzünlü yaşam öyküsünü anlatan “Beşikten Mezara Yemeni” adlı slayt gösterisi izleyenlerin yoğun isteği üzerine tekrarlandı.

Fotoğraf Günleri’nde yaklaşık iki bin slayt gösterilirken 550 fotoğraf izleyicilerle buluştu.
Değerlendirme toplantısında konuşan Marmara Üniversitesi Fotoğraf Bölümü öğretim üyesi Profesör Güler Ertan, YDÜ Fotoğraf Günleri’nin kendilerine örnek oluşturacak şekilde başarıyla gerçekleştiğini söyledi. İzleyici katılımının az olmasının toplumdaki eğitim ve kültürle ilgili olduğuna işaret eden Prof. Ertan, “Yine de Türkiye’deki fotoğraf etkinliklerine katılımla kıyaslandığında manzara o kadar da kötü değil” dedi.

YDÜ 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri değerlendirme toplantısında konuşan organizasyon komitesi üyesi Gazi Yüksel, fotoğrafın sanat bir yana dostluk, sevgi, barış ve kardeşlik için bir malzeme olduğunu ve tüm bu değerlerin varlığı için bir direniş olduğunu söyledi.
Fotoğraf Günleri’nin toplumsal ve evrensel barışa, sevgiyle kucak açmak ve dünyanın neresinden gelirse gelsin tüm insanları aynılıkları ve insanlıklarıyla bütünleştirmeyi amaçladığını belirten Yüksel, bu amaca yine ve yeniden ulaşıldığını kaydetti.

Organizasyon komitesi üyesi Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara ise, Türkiye’de ve Kıbrıs’ta Temel Sanat Eğitimi’nin ortadereceli okullarda verilmeyişinin sıkıntısının üniversite düzeyinde yoğunlukla yaşandığını söyledi. Matara, bu eğitimin tüm gençlerin hakkı olduğunu ve esirgenmemesi gerektiğini kaydetti.

YDÜ Fotoğraf Günleri’nin üçüne de katılan Adana’lı fotoğrafçı Dr. Haluk Uygur ise yaptığı konuşmada, YDÜ Fotoğraf Günleri’nin farklı bir platforma oturduğunu, bu platformun Türkiye’de ve Kıbrıs’ta fotoğrafla uğraşan insanların bir araya geldiği, görüşlerini paylaştığı, tartıştığı, eserlerini birbirlerine gösterdiği bir platform şeklinde ortaya çıktığını söyledi...

“Bu açıdan Türkiye adına söylemek benim haddime değil ama, Adana için YDÜ Fotoğraf Günleri’nin çok özel bir yeri ve katkıları vardır. Keşke biz de bunu bu şekilde Türkiye’de de yapabilsek...”

Fotoğraf Dergisi sahibi Şerif Antepli de yaptığı konuşmada, derginin Kıbrıs’taki satış miktarının 250 adet olduğunu, her derginin ortalama 4 kişi tarafından okunduğu hesaplandığında sayının 1000’i bulduğunu söyledi.Antepli, teşvik edici promosyonlarla izleyici sayısının arttırılabileceğine işaret etti.

Yakın Doğu Üniversitesi 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri 7 Mayıs 2005 çarşamba günü organizasyon komitesi Başkanı ve YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş’ın açış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Şenol Bektaş, şunları söyledi:

“Sayın Konuklar, Yakın Doğu Üniversitesi 3. Uluslararası Fotoğraf Günlerine hoş geldiniz. Sizleri sevgi ile kucaklıyoruz. Yakın Doğu Üniversitesi olarak bugün çok gururluyuz. Çünkü tüm ekonomik zorluklara rağmen hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan etkinliğimizin üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Organizasyon komitesi olarak sizler için çok çalıştık ve beğeneceğiniz bir program hazırladık. Üç gün boyunca hepberaber dopdolu yaşayacağız. Bu arada sizlere üniversitemizi, güzel ülkemizi ve insanlarımızı tanıtacağız. Bu yılki çalışmalarımızdan seçici davrandığımıza inanıyorum. Bu nedenle sergilerimizi çok beğeneceğinizi tahmin ediyorum. Öğrencilerimizin de sergi ve slayt gösterileri ile fotoğraf günlerimize katılması etkinliğimize ayrı bir renk vermiştir. Fotoğraf günlerinin bir diğer yararı da bu gibi etkinliklerin ülkemizdeki fotoğraf sanatçılarına yapmış olduğu katkıdır. Benzer bir şekilde bu etkinlik sayesinde yurtdışından gelen fotoğraf sanatçılarının da ülkemizdeki fotoğraf çalışmalarını yakından tanıma ve izleme fırsatı bulacaklardır. 3. Fotoğraf Günleri’nin düzenlenmesi uzun bir çalışma döneminin eseri olmuştur. Fotoğraf günlerinin düzenlenmesinde birçok kişi katkı koymuştur. Bizle her imkanı sağlayan kurucu rektörümüz Sn. Suat Günsel’e sonsuz teşekkür ediyoruz. 1995 yılından itibaren gerçekleştirdiğimiz her etkinlikte bizlere yardımcı olan, yol gösteren ancak bir rahatsızlığı nedeniyle bugün aramızda olamayan Prof. Mehmet Bayhan hocamıza da teşekkür ederiz. Türkiyeli fotoğraf sanatçılarıyla ilişkilerimizi organizasyon komitesi üyemiz sevgili Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara tarafından yürütülmüştür, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Benim bu etkinliğe olan katkım organizasyon komitesi üyelerinin önlerine zaman zaman çıkan engelleri ortadan kaldırmak, rahat çalışmalarını temin etmek ve benden istemiş oldukları bu açılış konuşmasını yapmaktır.

Ülkemizdeki hazırlıkların tümü ise organizasyon komitesi üyemiz ve hocamız Gazi Yüksel ve onun öğrencileri tarafından yürütülmüştür. Huzurunuzda hepsine teşekkür ediyorum. Hoşça vakit geçirmeniz temennisiyle hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum ve teşekkür ediyorum.”

Organizasyon Komitesi üyesi Doç. Dr. Birsel Matara ise yaptığı konuşmada şu görüşleri dile getirdi:

“Teşekkür ediyorum. Hepimiz hoş geldik diyorum. Şenol Bey sanırım etkinlikteki katkısını çok mütevazi bir şekilde bize aktardı. Çünkü 1999 yılında Gazi Yüksel ile birlikte bana böyle bir öneride bulunduklarında doğrudan doğruya her ikisini kültür sanat etkinliklerine özellikle fotoğrafa olan ilgileri nedeninden kaynaklandığını ben yakınen biliyorum. Doğrudan doğruya onların heyecanından, sevgisinden ve paylaşımından kaynaklandığını biliyorum. O nedenle her ikisine özellikle teşekkür etmek istiyorum. Tabii ki, Yakın Doğu Üniversitesi’nin katkıları nedeniyle Kurucu Rektör Sayın Suat Günsel Bey’e ayrıca teşekkürlerimi özel olarak bildirmek istiyorum. Yanı sıra, tüm idari personeline ve öğrencilerimize, isimsiz kahramanlara, onların katkıları çok büyük, onlara çok teşekkür ediyorum.”

YDÜ 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri, açılış konuşmalarının ardından slayt gösterileri, bildiri ve söyleşilerin sunulmasıyla devam etti.

YDÜ 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde şu etkinlikler gerçekleştirildi:

Slayt gösterileri:
Tevfik İleri , “İsimsiz”,
Veysi Soyer, “Kültür-Akdeniz”,
Altay Sayıl, “Sahipsiz Slaytlar”
Gazi Yüksel, “Beşikten Mezara Yemeni
Mehmet Özkan, “Karia- Kayıp bir akdeniz şehri”
Mehmet Oflazoğlu, “Cam’ın serüveni”
Ali Çıtak’ın “Yüzde yüz yaşam”
Gülnur Sözmen, “Tanrıların Hüzünlü Ülkesi Kamboçya”
Sevdiye Kurucu, “Düşler”
Yakın Doğu Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü, “Lefkoşa’nın İki Yüzü”
Marmara Üniversitesi Fotoğraf Öğrencileri karma slayt gösterisi
Diyarbakır Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi karma slayt gösterisi
Ömer Serkan Bakır, “Su altında yaşam”
Beyhan Özdemir, “Işığın Dansı”
Skip Norman, “Dörtyol Camii”
Kamil Fırat, “Pervaneler”
Maruf Şinik, “Onlar Hep Uzaktalar”
Timurtaş Onan, “Sonsuzluk ve Bir Gün”
Wilco Van Herpen, “Hollanda’yı Düşünüyorum”
Wilco Van Herpen, “Tek Jeton”

Bildiri, söyleşi ve konferanslar:
Prof. Güler Ertan, "Türkiye’de fotoğrafın gelişimi”
Yrd. Doç. Dr. Zühal Çetin Özkan, “Sinema-Fotoğraf İlişkisi”
Yrd. Doç. Dr. Özer Kanburoğlu, “Haber Fotoğrafının Uluslararası, Uusal ve Yerel Basında Kullanımı”
Seyit Ali Ak, “Tarih bilgisi, Othmar Pferschy ve Oryantalist Söylem”
Ali M. Bayraktaroğlu, “İkinci Körfez Savaşında Fotoğraf ve Propaganda”

YDÜ 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde 1. gün gösteri ve bildirileri sunumlarının ardından YDÜ AKKM sergi salonun yer alan 23 sergi, sergi sahipleri tarafından kurdele yerine kullanılan film şeridinin aynı anda kesilmesiyle açıldı...

Açılışı yapılan sergiler ve sergi sahipleri:
Yrd. Doç. Dr. A. Beyhan Özdemir, “Ekrandan Bakanlar”
Ali M. Bayraktaroğlu, “Kapadokya’ya alternatif bir bakış”
Berrin Cerrahoğlu, “Cumartesi Portreleri/Ankara”
Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara, “İz-le-rim”
Bülent Erutku, “İzlenimler”
DEÜ Fotoğraf Bölümü öğrencileri, “...haneler”
DEÜ Fotoğraf Topluluğu karma sergisi
Emel Erkan, “Göremediğimiz Işık”
Prof. Güler Ertan, “Dijital Fotoğraflar”
Dr. Haluk Uygur, “Portreler”
Kamil Fırat, “Kıyı”
Kıbrıs Sanat Derneği karma sergisi
Mehmet Dilci, “Ebruli fotoğraflar”
Doç. Nilgün Sim Süldür, “Still-life fotoğraflar”
Ömer Yağlıdere, “İpekböceğinin öyküsü”
Reha Akçakaya, “Birkaç Yüz”
Dr. Skip Norman, “Kurban Bayramı”
Tuğrul Çakar, “Başkalaştırılmış fotoğraflar”
Veli Kaymaklılı, “Maskeler”
Wilco Van Herpen, “Öteki Kadınlar”
YDÜ Fotoğrafçılık Öğrencileri karma sergisi
Ümit Esinler, “Işığın Büyüsü”
Zeynep Özcan, “Balerama”

YDÜ 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri programı çerçevesinde Lefkoşa Surlar İçi bölgesinde ve Girne Bella Pais Köyü’nde fotoğraf çekim gezileri yapıldı.

YDÜ 3. ULUSLARARASI FOTOĞRAF GÜNLERİ’NE KATILANLAR – 2003
Ali Çıtak -EDİRNE
Ali M. Bayraktaroğlu (Doç. Dr.) -ISPARTA
Altay Sayıl -KKTC
Berrin Cerrahoğlu -ANKARA
Beyhan Özdemir (Yrd. Doç. Dr) -İZMİR
Birsel Matara (Yrd. Doç. Dr) -İZMİR
Bülent Erutku -İSTANBUL
Diyarbakır Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi-DİYARBAKIR
Dokuz Eylül Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu
Dr. Skip Norman -ABD
Emel Erkan -KKTC
Gazi Yüksel -KKTC
Güler Ertan (Prof.) -İSTANBUL
Gülnur Sözmen -İSTANBUL
Haluk Uygur (Dr.) -ADANA
Kamil Fırat -İSTANBUL
Kıbrıs Sanat Derneği -KKYC
Marmara Üniversitesi -İSTANBUL
Maruf Şinik -ADANA
Mehmet Oflazoğlu -İSTANBUL
Mehmet Özkan -İSTANBUL
Ömer Serkan Bakır -İSTANBUL
Ömer Yağlıdere -BURSA
Özer Kanburoğlu (Yrd. Doç. Dr) -İSTANBUL
Prof. Dr. Nilgün Sim Süldür -İSTANBUL
Reha Akçakaya -İSTANBUL
Sevdiye Kurucu -İSTANBUL
Seyit Ali Ak -İSTANBUL
Şerif Antepli -FOTOĞRAF DERGİSİ-İSTANBUL
Tevfik İleri -KKTC
Timurtaş Onan -İSTANBUL
Tuğrul Çakar -ANKARA
Ümit Esinler -KKTC
Veli Kaymaklılı -KKTC
Veysi Soyer -KKTC
Wilco Van Herpen -HOLLANDA
Yakın Doğu Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü-KKTC
Zeynep Özcan -ANKARA
Zühal Çetin Özkan( Yrd. Doç. Dr) -İZMİR

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi