Bu sayfa arşiv amaçlı olup güncel olmayan bilgiler içerebilir.
Güncel bilgiler için lütfen neu.edu.tr adresindeki yeni internet sayfamızı ziyaret ediniz.

Şehirler ve Görülecek Yerler

Kuzey Kıbrıs’ın Keşfedilmeyi Bekleyen Şehirleri

Lefkoşa Fotoğraf Albümü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Başkenti konumunda olan ve Meserya ovasının ortasında bulunan Lefkoşa’da pek çok medeniyetin izine raslanır. Kent, Mısır Ptolemus krallarından Ptolemy I. Soter’in oğlu Levkon (Levkos) tarafından yeniden inşa edilmiş ve Levkonteon (Levkontheon), Levkosia ismini almıştır. Guy de Lusignan döneminde Lefkoşa kenti, büyüyerek katedrali, sarayları ve diğer güzel yapılarıyla gösterişli bir kent olmuştur. Venedik döneminde de adanın başkenti olmaya devam eden Lefkoşa'nın etrafı, Türklere karşı savunma amacıyla, 1560’lı yıllarda kalın ve yüksek on bir burçlu surla çevrilmiştir.

Lefkoşa’yı yeşil hat ikiye ayırır. Türkler şehrin kuzey bölümünde oturmaktadır. Gotik ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini Lefkoşa’da görmek mümkündür. Üçyüz yılı aşkın bir süre, Türklerin hakimiyetinde kalan Kıbrıs’ta , Osmanlı şehircilik karekterinin en güzel izleri Lefkoşa’da daha belirgin hissedilir. Osmanlılar, Lefkoşa’nın yeşilliğini arttırmak ve su ihtiyacını karşılamak için su kemerleri inşa etmişlerdir. Pek çok çeşme, ev, cami, han, hamam gibi sanatsal yapılara da ağırlık verilmiştir.

Lefkoşa'nın turistik bakımından ziyaret edilebilecek mekanları ; Bedesten, Haydar Paşa Camii, Selimiye Camii, Etnoğrafya Müzesi, Ermeni kilisesi, Taş Eserleri Müzesi, Dikilitaş, Mevlevi Tekke Müzesi, Büyük Han, Kumarcılar Hanı, Büyük Hamam, Barbarlık Müzesi, Sultan Mahmut II Kütüphanesi, Yeni Cami, Küçük Mehmet Paşa Binaları, Milli Mücadele Müzesi, Anıtlar, Derviş Paşa Konağı, Arabahmet Camisi, Saçaklı Ev, Luzinyan Konağı ve özellikle sur içinde kalan eski Lefkoşa sokaklarında ki otantik el sanatları atölyeleri ve alış veriş merkezleridir.

Bedesten
Selimiye Camisi'nin güneyindeki St. Nicholas Kilisesi, XIV. Yüzyıl Gotik mimari tarzında inşa edilmiştir. Osmanlılar yapıda değişiklikler yaparak, binayı kapalı çarşı “Bedesten” amaçlı olarak kullandılar.

Haydar Paşa Camisi
Lüzinyan'ların gotik tarzda ki St. Catherina Kilisesi (XIV.Y.y.), Osmanlılar tarafından minare eklenerek camiye çevrilmiştir.

Selimiye Camisi
Lüzinyan döneminde (1209-1326) gotik formunda inşa edilen ve katedral olarak kullanılan St. Sophia , Selimiye Camisi adı verilerek Osmanlılar tarafından camiye çevrilmiş, yapıya iki minare, bir minber ile bir mihrap ilave edilmiştir.

Büyük Han
Kıbrıs'ın ilk Osmanlı Valisi olan Muzaffer Paşa tarafından 1572 yılında inşa ettirilen iki katlı bir handır. Handa 68 oda bulunmaktadır. Büyük Han Son yıllarda restore edilerek elsanatlarının sergilendiği bir alışveriş ve kültür merkezi olması sağlanmıştır.

Sultan Mahmut Kütüphanesi
Selimiye Camisinin yanında Sultan II. Mahmut döneminde Kıbrıs Valisi Ali Ruhi Paşa tarafından 1829 yılında yaptırılmıştır. Kütüphanenin İç duvar üst kısmında kabartma, altın varakla yazılmış, Kıbrıs’lı Şair Hoca Hasan Hilmi’nin yazdığı kaside ile süslenmiştir.

Lüzinyan Evi
Lefkoşa Sur içinde olan ve 15.yüzyıldan günümüze gelen, Gotik kemerli giriş kapısı ve üzerinde armaları, Osmanlı Dönemi ahşap tavanlarıyla güzel bir köşktür.

Saçaklı Ev
Selimiye Camisinin Güneydoğusunda Kütüphane Sokakta bulunan ve köşk odasının sokağa doğru çıkıntısının desteklenmesi amacıyla yapılan geniş saçaklarından dolayı bu adla anılan bu yapının alt katında Luzinyan döneminin, üst kısmında da Osmanlı döneminin mimari özelliği görülür.

Saman Bahça Evleri
Lefkoşa sur içinde, Şaban Paşa Vakfı arazisi üzerine 1918 -1925 yılları arasında tek katlı ve tek tipte birbirlerine bitişik olarak 68 adet küçük ev inşa edilerek fakir ailelere kiraya verilmiştir. Mahallenin ortasında da bir çeşmesi mevcuttur.

Büyük Hamam
Lefkoşa’da günümüzde de kullanılmakta olan bu Türk Hamamı, Latinlerin St. George Kilisesi harabelerinin üzerine inşa edilmiştir.

Barbarlık Müzesi
Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Doktoru Binbaşı Dr. Nihat İlhan'ın eşi ve üç çocuğunun, korunmak için sığındıkları banyoda, Rumlar tarafından 1963 Yılı Noelinde katledildikleri bu bina günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Dikilitaş
Lefkoşa sur içinde Atatürk Meydanı’nın göbeğinde bulunan ve Venediklilerin hükümdarlıklarını simgeleyen 7 metre yüksekliğinde ve kaidesi armalarla süslü granit bir sütundur.

Arabahmet Camisi
Osmanlılar bu camiyi 1845 yılında inşa ettiler. 16. Yüzyıl stilindeki kubbesi görülmeye değer. Osmanlı İmparatorluğunun tipik şehir camileri özelliğini taşır. Geniş olan bahçesinde Osmanlı mezarları, özellikle taş işçiliği bakımından birer şaheserdir.

Kumarcılar Hanı
Asmaaltı Meydanı’nda , Büyük Han’ın Kuzeydoğusunda kesme taştan 17. yüzyılda yapılan, tipik bir Osmanlı Şehir İçi Ticaret Hanı (otel) özelliğindeki bir yapıdır.

Yeni Cami
Osmanlı döneminde, eski bir kilisenin duvarlarına pencereler ilave edilerek ve bir minare yapılarak Yeni Cami ismiyle ibadete açılmıştır. Caminin türbeleri ve mezarları Osmanlı Döneminin güzel eserleridir.

Turunçlu Camisi
Turunçlu Camisini “Fethiye Camisi” 1825 yılında Vali Seyit Mehmet Ağa yaptırmıştır. Minaresi tek şerefeli olup şerefenin altı süslüdür.

İplik Pazarı Camisi
19. yüzyılda Kıbrıs’ın son Valisi, Hacı Ahmet Ağa tarafından yapılmıştır. Adını Osmanlılar döneminde ki iplik pazarından almıştır. Diğer adı ise Vali Hacı Ahmet Ağa Camisidir.

Saray Önü Camisi
Lefkoşa’da Atatürk Meydanı’nın güneyinde en merkezi yerde kesme taştan yapılmış bir camidir. Kare bir kaide üzerinde inşa edilen ve altı süslü tek şerefeli minaresi camiden ayrıdır.

Derviş Paşa Konağı
Surlar içerisindeki Arabahmet bölgesinde yer alan 19. YY. başlarında Kıbrıs’ta ilk Türkçe Gazetelerinden “Zaman” ı yayınlayan Derviş Paşa tarafından inşa ettirilen tipik bir Türk konağıdır.

Yiğitler Burcu
Lefkoşa Surlarının üzerindeki burçlardan onbirincisi olan Yiğitler Burcu günümüzde bir park olarak kullanılmaktadır. Kıbrıs Türk Futbol tarihinin en önemli kulüplerinden biri olan Çetinkaya Spor Kulübü’nün maçlarının yapıldığı Taksim Futbol Sahası ve Ledra Palas ile Rum kesiminden Dragos Meydanı, Baf Kapısı bu parktan çok güzel görülmektedir.

Taş Eserleri Müzesi
Selimiye Camisinin çevresindeki tarihi yapılardan birisidir. 15. yüzyılda inşa edilmiş olan bu Venedik dönemi binası, günümüzde Taş Eserleri Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Mevlevi Tekke’si
Lefkoşa’nın sur içine girişini sağlayan kapılarından birisi olan Girne Kapısından sur içine doğru gidildiğinde sol kol üzerinde bulunan bir Osmanlı yapısı olan Mevlevi Tekkesi, XVII. Yüzyıl başlarında inşa edilmiştir. Mevleviliğin kurucusu olan ve 1207 yılında Afganistan’ın Belh şehrinde doğan ve Konya’ya göç eden Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Mevlevilik felsefesininin tüm Türk ve İslam dünyasına yayılması sonucunda Kıbrıs’ta da Mevlevilik Tarikatı kurulmuş ve hiçbir din, dil, ırk ayırımı gözetmeden herkesi kabul eden bu felsefe, Kıbrıs Türklerinin kültürel ve dini hayatında önemli bir yer almıştır. Günümüzde Mevlevi Tekkesi Müze olarak ziyarete açıktır. Her yıl Aralık Ayında Rumi Enstitüsünce Sema Gösterileri yapılmaktadır.

Lefkoşa anıtlar yönünden de zengin bir şehirdir. Girne Kapısında 29 Ekim 1963 yılında açılışı yapılan Atatürk Anıtı, sur içinde İnönü Meydanında Dr. Fazıl Küçük Anıtı, Şehitler Abidesi, Salahi Şevket Anıtı, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinin karşısında TMT Anıtı, Lefkoşa Gönyeli Kavşağında Milli Mücadele ve Kurtuluş Anıtı, Şehit Hüseyin Ruso Anıtı, Gönyeli Şehitler Anıtı, Değirmenlik (Alaminyo ) Şehitleri anıtı, Türkeli (Ayvasıl) Şehitleri Anıtı, Küçük Kaymaklı Şehitler Anıtı, Yurtta Sulh Cihanda Sulh Anıtları görülebilir. Lefkoşa’da Tekke Bahçesi Şehitliği, Küçük Kaymaklı Şehitliği, Dikmen Şehitliği, Ortaköy KTKA Şehitliği, Düzova Köyü Şehitliği, gibi şehitlikleri vardır.

Anıttepe
Kıbrıs Türk Halkının özgürlük mücadelesinde ki lideri Dr. Fazıl Küçük 15 Ocak 1984 tarihinde vefat etmiştir. Büyük lidere karşı Kıbrıs Türk Halkının minnet duygularının bir ifadesi olan bu anıt 8 Aralık 1989 yılında açılmıştır. Lefkoşa’ya hakim bir tepe üzerinde kuruludur. Dr. Fazıl Küçük ve Milli Mücadeleye ait resimlerin sergilendiği bir salonu vardır.

Milli Mücadele Müzesi
Lefkoşa’nın burçlarından onbirincisi olan Musalla Burcu üzerinde, Mücahitler Sitesinde kurulmuş bu müzede 1878 yılından günümüze kadar devam eden Kıbrıs Türk Toplumunun Milli Mücadelesinin belgeleri, silah örnekleri, kullanılan teknik cihazları ve fotoğrafları ile Sancak ve Bayrakları sergilenmektedir.

Modern Lefkoşa ise oldukça gelişmiş yapılarıyla güzel bir şehirdir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Başkenti olan Lefkoşa’da Cumhurbaşkanlığı, KKTC Meclis Binası, Başbakanlık ve Bakanlık binaları, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile bütün Kamu kuruluşları da yer almaktadır. Üniversiteler adası olan Kuzey Kıbrıs’ın önemli iki üniversitesinden Yakın Doğu Üniversitesi ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi de Lefkoşa’dadır.

Ayrıca dünya ile bağlantıyı sağlayan Ercan Devlet Havalimanı da Lefkoşa yakınlarında bulunmaktadır. Rum tarafıyla irtibatı sağlayan sınır kapılarından Ledra Palas Sınır Kapısı, araç geçişine imkan veren Metehan Sınır Kapısı 23 Nisan 2003 tarihinden beri kullanılmaktadır.Kıbrıs’ın ekonomisine katkıda bulunan otomotiv, gıda, tekstil, inşaat, hayvan ve süt ürünleri gibi sektörler Sanayi bölgelerindedir. Fuar alanında ise çeşitli sanayi ürünlerinin sergilendiği Uluslararası Fuarlar da yapılmaktadır.

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi