Bu sayfa arşiv amaçlı olup güncel olmayan bilgiler içerebilir.
Güncel bilgiler için lütfen neu.edu.tr adresindeki yeni internet sayfamızı ziyaret ediniz.

Gagauzya

Gagauzya 20. yıl şeref madalyası Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel'e verildi
  Gagauzya Özerk Cumhuriyetinin 20. yıl şeref madalyası bugün (07.11.2011) Gagauzya Cumhurbaşkanlığı sarayında düzenlenen özel bir resepsiyonla Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel'e takdim edildi. Törene önce Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Gagauzya Cumhuriyeti arasında imzalanan bir sağlık protokolü ile başlandı. İmzalanan protokolle birlikte genelinde KKTC ve Gagauzya arasında eğitim alanında başlatılan desteğin ve işbirliğinin sağlık alanında da Yakın Doğu Üniversite Hastanesinin vereceği hizmetlerle daha da pekişmesi sağlanmış oldu. Protokole göre bundan böyle Gagauzya Cumhuriyeti vatandaşları sağlık hizmetlerini Üniversite Hastanesinden özel koşullarda yararlanabileceler.  İmzaların atılmasının ardından bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Formozal Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel'in 50 Gagauz öğrenciyi burslu olarak adada eğittiğini ve şimdi de sağlık alanında da halkının ihtiyaçlarına karşılık verebilecek bir hizmeti daha kendilerine sunduğunu anlattı. Fahri vatandaşlık versikleri sayın Günsel'in Gagauzya'ya katkılarından dolayı 20.yıl şeref madalyasını hakkettiğini ve bu madalyayı göğsüne takmaktan büyük onur duyduğunu kaydetti.

Şeref madalyasının takılmasının ardından bir konuşma yapan Dr. Suat İ. Günsel Gagauz halkının fahri bir üyesi olmaktan gurur duyduğunu ve böyle bir madalyayla onurlandırılmanın kendisi tarafından taşınmasının ağır sorumluluğunu çok iyi hisstettiğini anlattı.

 

KKTC ve Gagauzya arasında gelişmiş olan bu kardeşlik ve işbirliğine şimdi sağlık alanında da hizmet vererek toplumların en temel ihtiyacı olan eğitim ve sağlığı bütünleştirmenin heyecanını yaşadığını anlattı. 

 

Cumhurbaşkanı Formozal'ın bu ülke için çok değerli bir kişi olduğunu vurgulayan Günsel böylesi değerli bir kişiyle dost olmanın kendisini çok gururlandırdığını söyledi.

 

Gagauzya Cumhurbaşkanı Kurucu Rektörün göğsüne şeref madalyasını takmasının ardından verilen resepsiyonla tören sona erdi.

Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel Gagauzya 20. yıl Kutlamalarında Gagauz Halkına Hitap Etti

Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti'nin 20'inci özerklik yıldönümü şenliklerine Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr.Suat İ. Günsel ve Heyeti Gagavuz Özerk Cumhuriyeti'nin özel daveti ile Gagavuzya'ya gittiler. Gagavuzya'nın başkenti Komrat'ta gerçekleşen şenliklere katılan Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel ve heyeti özel ilgi ile karşılandı. Şenliklerin açılış ve ödül dağıtım konuşmasını yapan Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mikhail Makarovich Formuzal, özel uçağı ile Gagavuzya'ya gelen Dr. Suat İ.Günsel ve heyetinin festivalde ayrı bir heyecan yarattığını söyledi. Formuzal; ”Kendisi fahri bir Gagauz vatandaşıdır. Sayın Dr.Suat İ.Günsel, bu ülkenin 50 öğrencisini her türlü ihtiyaçlarını karşılayarak Yakın Doğu Üniversitesinde okutmaktadır. Bizler için bu kadar yakın bir dostun heyetiyle bu festivalimize gelmesi en büyük onurdur.

Geleneksel olarak Cumhurbaşkanlarının verdiği en büyük ödülü bu yıl Suat Bey’in vermesi bizler için en büyük ödül olacaktır.” diyerek sözü kurucu rektöre devretti. Halka bir sesleniş konuşması yapan Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr.Suat İ. Günsel'de, “fahri bir Gagavuz vatandaşı olarak KKTC ile Gagavuz Özerk Cumhuriyeti arasında derin dostluk ilişkileri olmuştur. Başta eğitim ile başlayan işbirliğinin, sağlık alanında da devam etmesi kalıcı dostlukları daha da perçinlemiştir.

Toplumların en büyük ihtiyacı olan Eğitim ve Sağlık KKTC ile Gagavuzya arasında kopmaz bağlar oluşturmuştur, bu vesile ile daha nice 20 yıllar kutlanmasını dilerim” dedi. Ardından Dr. Suat İ.Günsel , Cumhurbaşkanı adına yılın ödülünü takdim etti. Kurucu Rektör ve heyetininin bugün 20 ülke büyükülelçilerinin katılımıyla gerçekleşecek törende Gagauzya 20. yıl şeref madalyasının Dr. Suat İ. Günsel’e takdim edileceği de bildirildi.
  Gagauzya’dan Suat Günsel’e Şeref Madalyası
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer ile YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Otonom Gagauz Yönetimi’nin (Gagauz Yeri- Gagauzya) 202. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katıldı. Kutlamalara şeref konuğu olarak davet edilen Günsel’e, “Gagauz Yeri Şeref Madalyası” verildi. YDÜ’den verilen bilgiye göre Gagauz Yeri Cumhurbaşkanı Mihail Formozal, kutlama töreninin açılışını, Suat Günsel’e “Gagauz Yeri Şeref Madalyası”nı takdim ederek yaptı. Bu madalya daha önce Türkiye’nin eski Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’e de verilmişti. Fransızların “Legion de Honour” veya Türkiye’nin “Devlet Üstün Hizmet Madalyası”na eşdeğer olan bu madalyanın, Günsel’in Gagauz Yeri’ne yaptığı hizmetler dikkate alınarak Cumhurbaşkanınca takdir edildiği belirtildi. YDÜ’nün her yıl, her sınıftan 12 Gagauz öğrenciye, toplamda 48 öğrenciye karşılıksız tam burs vermesinin, tüm Gagauz Yeri halkı tarafından büyük takdirle karşılandığı kaydedilen açıklamada, Suat Günsel’e madalyanın bu nedenle verildiği anlatıldı.

 

Gagauz Yeri Cumhurbaşkanı Mihail Formozal’ın özel davetlisi olarak bu ülkeye gidenler arasında YDÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Atun da bulunuyor. Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in 2. Dünya Gagauz Kongresi’nin açılış konuşmasında “Türk Dünyası Üniversiteleri Birliği”nin kurulması önerisini yaptığı ve bu önerinin kongre sonuç bildirgesinde yer aldığı da bildirildi. Moldova Cumhuriyeti’nin orta güney kısmında yer alan “Gagauz Yeri”, yıllar önce özerkliğini kazanarak resmen Otonom Gagauz Yönetimi’ne dönüştü. Yaklaşık 150 bin Gagauz (Gök Oğuzlar) başkent Komrad ve çevresinde yaşıyor ve Öztürkçe konuşuyor.
 Kurucu Rektör Suat İ. Günsel'e Gagauz gençlerinin eğitimine sağladığı katkılardan dolayı “altın şeref madalyası” verildi.
  Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Gagauzya Özerk Cumhuriyeti’nin 15. yıldönümü törenine katılmak için, Gagauzya Cumhurbaşkanı Formuzal’ın özel davetlisi olarak Moldovya’ya gitti ve düzenlenen törende kendisine, Gagauz gençlerinin eğitimine sağladığı katkılardan dolayı “altın şeref madalyası” verildi.

2. Dünya Gagauzlar Kongresi'ne şeref konuğu olarak katılan Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel'e “Gagauz Yeri Şeref Madalyası” (Devlet Üstün Hizmet Madalyası) ve “Saygın Vatandaşlık” unvanı verildi.


  Gagauz Yeri Özerk Cumhuriyeti Başkenti Komrat’da, 18-20 Ağustos 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen 2. Dünya Gagauzlar Kongresi’nin şeref konuğu, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel oldu. Özel davetli olarak kongreye katılan Rektör Dr. Suat Günsel’e “Gagauz Yeri Şeref Madalyası” (Devlet Üstün Hizmet Madalyası) ve “Saygın Vatandaşlık” unvanı verildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi’nin her yıl 12 Gagauz öğrenciye karşılıksız tam burs vermesinin, tüm Gagauz Yeri halkı tarafından büyük mutlulukla karşılandığı belirtildi. 2. Dünya Gagauzlar Kongresi’nde konuşma yapan Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Türk Dünyası Üniversiteler Birliği’nin kurulmasını önerdi. Öneri, kongrenin yönetim kurulunda onaylanarak Kongre Sonuç Bildirgesi’nde yer aldı.
  

Yakın Doğu Üniversitesi ile Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti ile Eğitim Protokolu İmzaladı.

Yakın Doğu Üniversitesi ile Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti arasında 26 Haziran 2008 tarihinde bilimsel, teknik ve eğitimsel ilişkilere alanında işbirliği protokolu imzaladı. Protokola göre; Yakın Doğu Üniversitesi tarafından 5 yıl boyunca her yıl 12 Gagavuz gencine burs imkânı sağlanacak. Öğrenciler Yakın Doğu Üniversitesinde, yerel kanunlar dahilinde, burslu olarak eğitim görmeleri; Eğitim görecek öğrenciler Gagavuz Yeri Eğitim Bakanlığının düzenleyeceği sınavlar ile seçilmeleri; Kültürel ilişkileri güçlendirmek için, taraflar Yakın Doğu Üniversitesi'nde, Gagavuz Yeri kültür günleri, tur, sanatsal sergi, sempozyum düzenlenmesi konularında işbirliği sağlanmıştır. Protokol, Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mikhail Makarovich Formuzal ile, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel tarafından imzaladı.


Yakın Doğu Üniversitesi ile Komrat Devlet Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolu.

Yakın Doğu Üniversitesi ile Komrat Devlet Üniversitesi arasında işbirliği protokolu imzalandı. Protokola göre; Ortaklaşa eğitim ve araştırma faaliyetleri yapılması; Akademik hayat ve ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması; İki Üniversite arasında öğrenci değişimi sağlanması; Akademik faaliyetler için akademik personel değişimi yapılması; Akademik malzeme değişimi yapılması konularında işbirliği sağlanmıştır. Protokol, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel ile Komrat Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Michael Daradur tarafından imzalandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’e Komrat Devlet Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.


Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’e geçtiğimiz günlerde eğitim alanındaki üstün çalışmalarından dolayı Moldova’nın Komrat Devlet Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.
Yapılan açıklamaya göre fahri doktora töreninden sonra, 25 öğretim üyesi ve öğrencilerden oluşan senato üyelerine Dr. Suat Günsel ‘Üniversiteler Toplumun Dokuma Tezgahıdır’ konulu bir konferans verdi. Komrat Devlet Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Sergey Zakhariya konferans öncesi senato üyelerine Dr. Suat Günsel’in özgeçmişi ile ilgili bilgiler aktardı. Daha sonra Dr. Suat Günsel konferansında, üniversite kurmanın önemi, karşılaşılan sorunlar ve onların çözüm yolları, geniş profilli üniversitelerin gelişme mekanizması ve yönetimi konuları hakkında detaylı bilgi verdi. Dr. Suat Günsel konuşmasında 1000 yıllık üniversiteler tarihinde üniversitelerin iyi bir konuma gelmesinde en büyük etkenin, üniversitenin özerk bir yapıya sahip olmasının olduğunu söyledi.
YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in konferansı, öğretim elemanları ve öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi. Konferansın sonunda Dr. Suat Günsel öğretim elemanlarının ve öğrencilerin verdiği soruları da yanıtladı.


Yakın Doğu Hastanesi ile Gagauzya TOCO TOUR arasında İşbirliği Protokolu İmzalandı.

Gagauzya Özerk Cumhuriyeti Tur Operatörü “TOCO TOUR” ile Yakın Doğu Hastanesi arasında 21 Ocak 2012 tarihinde işbirliği protokolu imzalandı.

Protokola göre;

TOCO TOUR, KKTC’ye charter seferler ile turist getirilmesine, getirilen turistlere YDÜ Hastanesinde özel koşullarda sağlık hizmeti verilmesi konusunda işbirliğine varıldı.

Protokol, Yakın Doğu Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Yakın Doğu Turizm ve Seyahat İşletmeleri Genel Müdürü Ahmet Savaşan ile TOCO TOUR direktörü Nicolai Meraji tarafından imzaladı.


Yakın Doğu Üniversitesi ile Gagauz Yeri Bakanlık Komitesi Arasında İşbirliği Protokolu.

Yakın Doğu Üniversitesi ile Gagauz Yeri Bakanlık Komitesi arasında, akademik/Kültürel işbirliğinin gelişmesi amacıyla 20 Eylül 2013 tarihinde bir işbirliği protokolu imzalanmıştır.

Protokola göre;
Kültürel işbirliği yapılması,
Her yıl 5 öğrencinin burslu olarak eğitim görmesi,
Teknik, akademik, bilimsel konularda işbirliği.

Protokol, Yakın Doğu Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel ile Gagauz Yeri Bakanlık Komitesi adına Eğitim Bakanı Vera Balova tarafından imzalanmıştır.

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi