Bu sayfa arşiv amaçlı olup güncel olmayan bilgiler içerebilir.
Güncel bilgiler için lütfen neu.edu.tr adresindeki yeni internet sayfamızı ziyaret ediniz.

Tıp Fakültesi

Anabilim Dalları | Fakülte Sayfası | Akademik Kadro | Neden Biz | Yönetim | Koordinatörler | Etik Kurul | Akademik Takvim | Akademik Faaliyet | Beyaz Gömlek Giyme Töreni | Dersler | Laboratuvarlar | Hastane | Açılış Töreni Videoları | Üyelikler | Kaynakça


Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yüksek huzurlarında gerçekleştirilen törenle, 20 Temmuz 2008 günü açıldı.Prof. Dr. Gamze MOCAN KUZEY

Dekanın Mesajı

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kıbrıs adasının ilk Tıp Fakültesi olup Barış Harekatı’nın 34. yılı olan 20 Temmuz 2008 tarihinde açılışı yapılmış ve ilk kez 7 Ekim 2008 tarihinde “Beyaz Gömlek Giyme Töreni” ile eğitim/ öğretim yılına başlamıştır.

Yakındoğu Üniversitesi Tıp Fakültesi genç bir fakülte olup temel amacı mezuniyet öncesi, mezuniyet sonrası ve sürekli tıp eğitimini uygulamak, bu şekilde karşılaştığı sorunları çözme yeteneği ile donanmış, bilgili, yeterli, dürüst, hem tıp hem evrensel etik değerlerine bağlı, öğrenmenin hayat boyu sürdüğüne inanan, insanlığa hizmeti amaç edinmiş, hastalarına karşı saygılı, anlayışlı ve sorumlu, yüksek nitelikli tıp doktorları yetiştirmektir. Eğitim dili İngilizce olup organ/sistem temelli entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır. Dersler konularına multidisipliner göre planlanmıştır.

İyi ve doğru tanı koyabilmek, uygun tedavi uygulayabilmek için çağdaş bilimsel bilgileri ve teknolojileri bilen ve yararlanabilen, çağdaş tıbbın bilgi birikimine hakim, kendini yenileyebilen, tıptaki yenilikleri tanı ve tedavi uygulamasına yansıtabilen iyi hekimler yetiştirmek istiyoruz. Çağdaş tıp anlayışında hekimin sadece kendisine ulaşan hastanın tanı ve tedavisiyle yetinmesi mümkün değildir. Bu nedenle yetiştireceğimiz hekimler koruyucu hekimlik ve toplum sağlığını ön planda tutan, bu alanlarda topluma yönelik eğitici rolü üstlenen kişiler olacaktır.

Hekimin bir başka görevi de araştırmacı olmaktır. Zira tıp disiplini sürekli yeni gelişmeler ve keşiflerin yaşandığı, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabetin çok fazla olduğu bir alandır.
Fakültemizden mezun olan hekimler, sağlığın korunması, hastalıkların nedenleri, sonuçları ve tedavisi konularında yapacakları araştırmalarla evrensel bilgi birikimine katkı yapacak, bu konuda oluşturulacak sağlık politikalarına yön vereceklerdir.

Fakülte olarak vizyonumuz, hem tıp eğitiminde, hem bilimsel araştırma ve sağlık hizmetinde uluslararası düzeyde aranan ve saygın bir merkez olmaktır. En son teknolojiyle, çağdaş bilimsel koşullara uygun biçimde hazırlanan eğitim programımız, araştırma laboratuvarlarımız ve uluslararası saygınlığı olan eğitici kadromuzla, kısa sürede önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Fakültemiz kaliteli eğitimi, eğitici kadrosu, alt yapısı, yönetmeliği, en son teknolojiye sahip laboratuvarları ve modern eğitim hastanesi ile Mart 2013’de Dünya Sağlık Örgütü AVICENNA grubuna kabul edilmiştir.

Üniversitemiz Hastanesi Nisan 2013’de “Business Initiative Directions” tarafından her yıl düzenlenen Avrupa Uluslararası En İyiler Ödül Töreni’nde Altın Kalite Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Bilim, uzmanlık ve liyakat işidir. Tıp bilimi uzundur. Özveri ister, meşakkatlidir. Bu uzun yola çıkan bıkkınlık, isteksizlik asla göstermeden “tuttuğunu koparırcasına” yoluna devam edecektir. Ancak bu yol nerede diye sorarsanız böyle bir son yoktur. Ömür boyu eğitim yani sürekli bir tıp eğitimi vardır. Tıp bilimi sürekli olarak kendini yenileyen, geliştiren, heyecan veren. rekabete açık bir bilim ve sanattır. Pratik zeka ve el becerisi ister. En önemlisi de hastalarına ve hasta yakınlarına gülümseyen bir yüzdür !

Çok sevgili öğrencilerimizin de herbiri bütün bu özelliklerin bulunacağı, araştırmacı ve sorgulayıcı, pırıl pırıl iyi hekimler olarak YDÜ Tıp Fakültesinden mezun olacaklar ve bu uzun yolda insanın en değerli varlığı sağlığı için kendilerini adayacaklar, fakülteleri ile de her zaman gurur duyacaklar.

Prof. Dr. Gamze MOCAN
Yakın Doğu Üniversitesi
Tıp Fakültesi Dekanı

Dünya Patologlar Birliği Başkanı Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gamze MOCAN KUZEY Seçildi

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi