This page is for archival purposes only and may contain information that is outdated.
Please check out our new website at neu.edu.tr

Yakın Doğu İlkokulu

Eğitim Kadrosu | İlkokul Web Sitesi

 

Yakın Doğu İlkokulu, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın izni ile Eğitim Temel Yasası kuralları uyarınca 1996 yılında kurulmuş özel bir ilkokuldur.

Bugün ülkemizde geleneksel olan ezberci eğitime son vermek, yaparak yaşayarak öğrenmeyi teşvik etmek, öğrenciye bilgiye nasıl ulaşılacağını öğretmek, işbirliği ve dayanışma içinde hareket etmelerini sağlamak, kısaca özgür düşünceye sahip yaratıcı, disiplinli ve ülkesi ile toplumunu seven bireyler kazandırmak temel amaçlarımızın başında gelmektedir.
1996 yılında 6 sınıf bir müdür bir müdür muavini ve 15 öğretmen ile eğitim ve öğretime başlayan okulumuz, kısa sürede hem nicelik hem de nitelik olarak büyüyüp gelişmiş ve Yakın Doğu Üniversitesi içinde büyük bir eğitim yuvası haline gelmiştir.

Yakın Doğu İlkokulu bugün 14 yaşındadır. Okulumuz bir müdür, üç müdür muavini ve 159 tam kadrolu öğretmeni ile 1400 öğrencisine her türlü eğitim ve öğretim hizmetini verebilecek tam teşekküllü örnek bir okul haline gelmiştir. Eğitsel faaliyetleri randımanlı sürdürebilmek için 40’a yakın part-time öğretmen de istihdam edilmektedir.

Yakın Doğu İlkokulu bugün altyapı olarak maksimum büyüklüğe ulaşmış olup kuruluş dönemini tamamlamıştır.
Yakın Doğu İlkokulu bina olarak üç ana bölümden oluşmaktadır.

  • 3-4 ve 5 Yaş grubu öğrencilerinin eğitim ve öğretim gördükleri okul öncesi bölümü.
  • 5 Yaş grubunun bir kısmı ile 1 ve 2’ nci sınıfların eğitim ve öğretim gördükleri bölüm.
  • 3, 4 ve 5’ nci sınıf öğrencilerinin eğitim ve öğretim gördükleri bölüm.

Yakın Doğu İlkokulu

Okul Öncesi binamızda 12 sınıf odası, oyun parkı şeklinde döşenmiş büyük bir salonu, bilgisayar odası, müzik odası, resim odası, 2 küçük oyun odası, 3 adet uyku odası, ısıtmalı kapalı yüzme havuzu, tüm çocukların aynı anda yemek yiyebilecekleri büyüklükte bir yemekhane, öğretmen ve müdür odasından oluşmaktadır. Açık oyun alanı (avlusu) tamamen tartanla kaplanmış ve çeşitli oyuncaklarla donatılmış olup, çocuklarımızın hem zevkle ve hem de güven içinde oynamalarına ve hoşça vakit geçirmelerine olanak sağlayacak küçük bir parkı barındırmaktadır.

Beş yaş grubunun bir kısmı ile birinci ve ikinci sınıfların eğitim ve öğretim gördükleri bölüm okulumuzun ilk binasıdır. Bu bölümde 24 sınıf odası, 2 müzik odası, 2 resim odası, olimpik ölçülerde kapalı spor salonu, 1 ev ekonomisi odası, 1 jimnastik odası bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. Bilgisayar labaratuvarlarında 25 öğrenci ve bir de öğretmen bilgisayarı olmak üzere toplam 26 bilgisayar mevcuttur. Her laboratuarda bir de projeksiyon makinesi bulunmaktadır. Bu labaratuvarlarda hem bilgisayar eğitimi ve hem de İngilizce-Türkçe bilgisayar destekli eğitim yapılmaktadır. Tüm bilgisayarlarımız internet ağına bağlanmış olduğundan öğrenciler kendi başlarına dersleri ile ilgili olarak gerekli araştırmayı yapabilmektedirler.

Okulumuzun bu bölümünün de avlusu tamamen tartanla kaplanmıştır. Bu sayede çocuklar hem zevkle ve hem de güven içinde oyun oynamaktadırlar.

Açık oyun alanı, oyun parkı, salıncaklar, tahtaravalliler ve bar-fix’ lerle donatılmıştır. Ayrıca çoğunlukla küçüklerin, soğuk günlerde ve boş saatlerinde yararlandıkları, her türlü oyuncağı içeren kapalı bir oyun salonumuz da mevcuttur.
Okulumuzun bu bölümünde 5 tane ana sınıf, 10 tane birinci sınıf ve 9 tane de ikinci sınıf olmak üzere toplam 24 sınıf öğretim görmektedir.

Üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıfların öğrenim gördükleri üçüncü bölümde 24 derslik, 3 bilgisayar odası, 2 seramik odası, 2 jimnastik odası, bir masa tenisi odası, birisi İngilizce birisi de Türkçe olmak üzere iki kütüphane, 2 resim odası, 2 müzik odası, bir vitray odası, bir ev idaresi odası, veli görüşme odası, 5 öğretmen odası, tiyatro çalışma odası, bir modern dans odası ve bir de büyük kapalı spor salonu bulunmaktadır.
Okulumuzun bu bölümünde içinde bulunduğumuz ders yılında tamamlanmasını planladığımız bir de kapalı yüzme havuzu mevcuttur.

Okulumuzun idari bölümü 2008 – 2009 öğretim yılından itibaren bu bölüme taşınmıştır. Okulumuzun avlusu tüm öğrencilerin rahatlıkla oynamalarına fırsat verecek büyüklüktedir. Oyun alanında basketbol sahaları, mini futbol sahası ve çeşitli oyun sahaları çizilmiştir. Ayrıca duvarların uygun yerlerine asılan basketbol potaları ile çocuklara tenefüslerde oynayabilecekleri imkânlar yaratılmıştır.

Okul avlusunun çevresine yapılan tribünler sayesinde çeşitli okul etkinliklerimizi ailelere sunma olanağı yaratılmıştır.
Öğretmenlerimizin koordineli ve rahat bir ortamda çalışmalarını sağlamak için branş öğretmenlerine ve sınıf öğretmenlerine ayrı ayrı odalar ve her öğretmene çalışma masaları tedarik edilmiştir.

Yakın Doğu İlkokulu’nda 15-25 kişilik sınıflarda tam gün eğitim verilmektedir. Eğitim, sabah saat 08.20’de başlar ve akşam saat 16.00’ya kadar devam eder. Eğitim elemanlarımız deneyimli öğretmenler arasından özenle seçilmektedir. Öğrencilere, özel ders gereksinimi duymayacakları şekilde eğitim ve öğretim veren okulumuzda günde 40 dakikadan 9 saat ders yapılmaktadır.

Günümüzde İngilizce evrensel bir dil olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden, okulumuz İngilizce öğretimine ayrı bir önem vermektedir. Okulumuzda 34 İngilizce öğretmeni vardır. Anasınıfından başlayarak her gün 2 saat olmak üzere haftada 10 saat ders ve 2 saat da kurs şeklinde olmak üzere toplam 12 saat İngilizce yapılmaktadır.
İngilizce derslerimiz, bilgisayar destekli eğitim labaratuvarlarında video destekli veya bilgisayarlarda uygulamalı olarak yapılırken, mevcut İngilizce kütüpanemizde kitap okumak süreti ile öğrencilere hem lisanı sevdirmeye hem de kelime hazinelerini geliştirmeye çalışılmaktadır. Öğrencilerin İngilizce yönünden genel başarılarını ölçmek için Cambridge Üniversitesi’nin 150 ülkede, yabancı öğrencilere uygulamış olduğu UCLES sınavına katılmaları sağlanmaktadır. Bugüne kadar yapılmakta olan bu sınavlarda öğrencilerimiz yüzde yüz başarı göstermişlerdir. Şimdi öğrencilerimizi, orta 2 seviyesinde olan FLAYERS basamağına hazırlamak aşamasına ulaşmış bulunmaktayız. Her yıl bu basamakta da başarılı olan birçok öğrencimiz bulunmaktadır.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın zorunlu kıldığı müfredat dışında ve günlük 2 saat İngilizcenin yanında, her sınıfta 2 saat bilgisayar dersi ve 3 saat da bilgisayar destekli eğitim dersi yapılmaktadır. Dersler, Milli Eğitimin Müfredatına uygun DVD-CD ve projeksiyon makinesi kullanılarak işlenmektedir. Okulumuzda 6 adet projeksiyon makinesi bulunmaktadır.

Derslerde öğrenci bilgisayar oranı 1:1 olup, tümü internete bağlanabilmektedir. 3.-4. ve 5. sınıflarda İngilizce Fen ve İngilizce Matematik dersleri de yapılmaktadır.

Yakın Doğu İlkokulu, her çocuğun kişisel yeteneklerini ön plana çıkarmak, psikolojik, sosyolojik ve fizyolojik olarak gelişimlerini sağlamak için başta Beden Eğitimi ve Spor olmak üzere, müzik, resim ve elişi derslerine büyük önem verilmekte ve her türlü yarışma ve sergilere katılmaya gayret edilmektedir. Bunları destekleyici eğitsel faaliyetleri, dersler gibi ön planda tutmaktayız. Okulumuzda pulculuk, satranç, folklor, yüzme, yer tenisi, masatenisi, jimnastik, basketbol, futbol, dikiş nakış, ev idaresi, fotoğrafçılık, el işi, sele-sepet yapımı, gazetecilik, tiyatro, seramik, badminton, izcilik, müzik ve fen araçları yapımı gibi eğitsel faaliyetlermiz vardır. Eğitsel faaliyetler haftanın 5 gününde öğleden sonraları yapılmaktadır. Tümü de konularında uzman olan öğretmenler tarafından yapılmaktadır. Gerek resim ve gerekse spor yarışmalarında okulumuzun sayısız başarıları mevcuttur.

Okulumuza ulaşım çoğunlukla kendi okul otobüslerimizle yapılmaktadır. Hemen hemen tüm kazalara servislerimiz ulaşmaktadır. Öğrenciler Lefkoşa belediye hudutları içerisinde evlerinden alınıp evlerine bırakılmakta ve her otobüste hosteslerimiz bulunmaktadır.

Okul ücretine ulaşım, öğle yemeği, kitap kırtasiye ve okul kıyafetleri dahildir. Öğrenci bu ücretin dışında eğitim amaçlı herhangi bir ödeme yapmamaktadır. Bir öğrenci kayıt yaptırdığı yılın ücreti ile mezun olmaktadır. İleriki yıllarda yapılması muhtemel okul ücreti artışlarından etkilenmemektedir.

Öğle yemekleri diyetisyen kontrolunda hazırlanmakta, okulumuzun mutfağında pişirilmekte ve sıcak sıcak servis yapılmaktadır. Yemekhanemiz tüm öğrencilerimize aynı anda hizmet verebilecek kapasitededir.

I prefer Near East University

Headlines of the Week

Faculties

Faculty of Medicine
Ataturk Faculty of Education
Faculty of Maritime Studies
Faculty of Dentistry
Faculty of Pharmacy
Faculty of Arts and Sciences
Faculty of Fine Arts and Design
Faculty of Law
Faculty of Economics & Administrative Sciences
Faculty of Communication
Faculty of Divinity
Faculty of Architecture
Faculty of Engineering
Faculty of Health Sciences
Faculty of Performing Arts
Faculty of Veterinary Medicine

Schools

School of Physical Education and Sports
School of Tourism and Hotel Management

Vocational Schools

Vocational School
Maritime Vocational School
Vocational School of Justice
Vocational School of Health Services

Graduate Schools

Educational Sciences
Applied Sciences
Health Sciences
Social Sciences

Preparatory School

English Preparatory School

Institutions & Research Centers

Research Centers

Rauf Raif Denktaş Research Center
Cyprus Turkish Research Centre
Tourism Research Center
NEU-IBM Advanced Research Centre
NEU Innovation and Information Technologies Centre
Institute of Environmental Sciences and Herbarium
Knowledge Management Research Centre
Applied Artificial Intelligence Research Centre
Cyprus History Investigation Centre
Strategy and Energy Politics Research Centre
Art and Design Research Center
Near East Institute
Genetic and Cancer Diagnosis Centre
Architecture-Design-Planning Research Centre
İrfan Günsel Research Centre
Societal Research and Development Center

Centers

In Vitro Fertilization Centre
Atatürk Principles and Revolutions Research Centre
Psychological Counselling Center
Distance Learning Center
Rumi Institute
Dialysis Center of Near East University Hospital
Lifelong Learning Center
Career Center
Center of Smoking Cessation