This page is for archival purposes only and may contain information that is outdated.
Please check out our new website at neu.edu.tr

Tıp Fakültesi

Anabilim Dalları | Fakülte Sayfası | Akademik Kadro | Neden Biz | Yönetim | Koordinatörler | Etik Kurul | Akademik Takvim | Akademik Faaliyet | Beyaz Gömlek Giyme Töreni | Dersler | Laboratuvarlar | Hastane | Açılış Töreni Videoları | Üyelikler | Kaynakça


Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yüksek huzurlarında gerçekleştirilen törenle, 20 Temmuz 2008 günü açıldı.Prof. Dr. Gamze MOCAN KUZEY

Dekanın Mesajı

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kıbrıs adasının ilk Tıp Fakültesi olup Barış Harekatı’nın 34. yılı olan 20 Temmuz 2008 tarihinde açılışı yapılmış ve ilk kez 7 Ekim 2008 tarihinde “Beyaz Gömlek Giyme Töreni” ile eğitim/ öğretim yılına başlamıştır.

Yakındoğu Üniversitesi Tıp Fakültesi genç bir fakülte olup temel amacı mezuniyet öncesi, mezuniyet sonrası ve sürekli tıp eğitimini uygulamak, bu şekilde karşılaştığı sorunları çözme yeteneği ile donanmış, bilgili, yeterli, dürüst, hem tıp hem evrensel etik değerlerine bağlı, öğrenmenin hayat boyu sürdüğüne inanan, insanlığa hizmeti amaç edinmiş, hastalarına karşı saygılı, anlayışlı ve sorumlu, yüksek nitelikli tıp doktorları yetiştirmektir. Eğitim dili İngilizce olup organ/sistem temelli entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır. Dersler konularına multidisipliner göre planlanmıştır.

İyi ve doğru tanı koyabilmek, uygun tedavi uygulayabilmek için çağdaş bilimsel bilgileri ve teknolojileri bilen ve yararlanabilen, çağdaş tıbbın bilgi birikimine hakim, kendini yenileyebilen, tıptaki yenilikleri tanı ve tedavi uygulamasına yansıtabilen iyi hekimler yetiştirmek istiyoruz. Çağdaş tıp anlayışında hekimin sadece kendisine ulaşan hastanın tanı ve tedavisiyle yetinmesi mümkün değildir. Bu nedenle yetiştireceğimiz hekimler koruyucu hekimlik ve toplum sağlığını ön planda tutan, bu alanlarda topluma yönelik eğitici rolü üstlenen kişiler olacaktır.

Hekimin bir başka görevi de araştırmacı olmaktır. Zira tıp disiplini sürekli yeni gelişmeler ve keşiflerin yaşandığı, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabetin çok fazla olduğu bir alandır.
Fakültemizden mezun olan hekimler, sağlığın korunması, hastalıkların nedenleri, sonuçları ve tedavisi konularında yapacakları araştırmalarla evrensel bilgi birikimine katkı yapacak, bu konuda oluşturulacak sağlık politikalarına yön vereceklerdir.

Fakülte olarak vizyonumuz, hem tıp eğitiminde, hem bilimsel araştırma ve sağlık hizmetinde uluslararası düzeyde aranan ve saygın bir merkez olmaktır. En son teknolojiyle, çağdaş bilimsel koşullara uygun biçimde hazırlanan eğitim programımız, araştırma laboratuvarlarımız ve uluslararası saygınlığı olan eğitici kadromuzla, kısa sürede önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Fakültemiz kaliteli eğitimi, eğitici kadrosu, alt yapısı, yönetmeliği, en son teknolojiye sahip laboratuvarları ve modern eğitim hastanesi ile Mart 2013’de Dünya Sağlık Örgütü AVICENNA grubuna kabul edilmiştir.

Üniversitemiz Hastanesi Nisan 2013’de “Business Initiative Directions” tarafından her yıl düzenlenen Avrupa Uluslararası En İyiler Ödül Töreni’nde Altın Kalite Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Bilim, uzmanlık ve liyakat işidir. Tıp bilimi uzundur. Özveri ister, meşakkatlidir. Bu uzun yola çıkan bıkkınlık, isteksizlik asla göstermeden “tuttuğunu koparırcasına” yoluna devam edecektir. Ancak bu yol nerede diye sorarsanız böyle bir son yoktur. Ömür boyu eğitim yani sürekli bir tıp eğitimi vardır. Tıp bilimi sürekli olarak kendini yenileyen, geliştiren, heyecan veren. rekabete açık bir bilim ve sanattır. Pratik zeka ve el becerisi ister. En önemlisi de hastalarına ve hasta yakınlarına gülümseyen bir yüzdür !

Çok sevgili öğrencilerimizin de herbiri bütün bu özelliklerin bulunacağı, araştırmacı ve sorgulayıcı, pırıl pırıl iyi hekimler olarak YDÜ Tıp Fakültesinden mezun olacaklar ve bu uzun yolda insanın en değerli varlığı sağlığı için kendilerini adayacaklar, fakülteleri ile de her zaman gurur duyacaklar.

Prof. Dr. Gamze MOCAN
Yakın Doğu Üniversitesi
Tıp Fakültesi Dekanı

Dünya Patologlar Birliği Başkanı Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gamze MOCAN KUZEY Seçildi

I prefer Near East University

Headlines of the Week

Faculties

Faculty of Medicine
Ataturk Faculty of Education
Faculty of Maritime Studies
Faculty of Dentistry
Faculty of Pharmacy
Faculty of Arts and Sciences
Faculty of Fine Arts and Design
Faculty of Law
Faculty of Economics & Administrative Sciences
Faculty of Communication
Faculty of Divinity
Faculty of Architecture
Faculty of Engineering
Faculty of Health Sciences
Faculty of Performing Arts
Faculty of Veterinary Medicine

Schools

School of Physical Education and Sports
School of Tourism and Hotel Management

Vocational Schools

Vocational School
Maritime Vocational School
Vocational School of Justice
Vocational School of Health Services

Graduate Schools

Educational Sciences
Applied Sciences
Health Sciences
Social Sciences

Preparatory School

English Preparatory School

Institutions & Research Centers

Research Centers

Rauf Raif Denktaş Research Center
Cyprus Turkish Research Centre
Tourism Research Center
NEU-IBM Advanced Research Centre
NEU Innovation and Information Technologies Centre
Institute of Environmental Sciences and Herbarium
Knowledge Management Research Centre
Applied Artificial Intelligence Research Centre
Cyprus History Investigation Centre
Strategy and Energy Politics Research Centre
Art and Design Research Center
Near East Institute
Genetic and Cancer Diagnosis Centre
Architecture-Design-Planning Research Centre
İrfan Günsel Research Centre
Societal Research and Development Center

Centers

In Vitro Fertilization Centre
Atatürk Principles and Revolutions Research Centre
Psychological Counselling Center
Distance Learning Center
Rumi Institute
Dialysis Center of Near East University Hospital
Lifelong Learning Center
Career Center
Center of Smoking Cessation